Kredytobiorca spłacający kredyt denominowany lub indeksowany we frankach szwajcarskich może dążyć do unieważnienia zawartej umowy lub jej przewalutowania.
Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę jaki tak naprawdę kredyt w CHF został udzielony przez bank.
W praktyce spotyka się dwa rodzaje takich kredytów tj.:
1. Kredyt denominowany we franku szwajcarskim
Jest to rodzaj kredytu, w którym kwota pożyczki oraz raty kredytowe są wyrażone we frankach szwajcarskich. Mimo to, kredytobiorca otrzymuje kredyt w złotówkach (PLN) według aktualnego kursu franka (CHF) z dnia uruchomienia. Zawierając umowę kredytu denominowanego, kredytobiorca nie ma pewności co do kursu w dniu uruchomienia kredytu, co wpływa na otrzymaną kwotę. Podczas spłaty, dokonywanej w walucie własnej, zmienność kursu walutowego wpływa na wysokość spłacanej raty.
2. Kredyt indeksowany do franka szwajcarskiego
Ten rodzaj kredytu również występuje, jednak jest mniej popularny od kredytów denominowanych. W umowie kredytowej saldo zadłużenia określane jest w walucie własnej kredytobiorcy (PLN), podczas gdy wysokość rat jest uzależniona od kursu franka szwajcarskiego (CHF).
Rodzaj kredytu, jest jednym z czynników mających znaczenie dla zakresu ochrony prawnej, jaką może uzyskać kredytobiorca. Ustalenie właściwej strategii działania wymaga bowiem, by wybór właściwego żądania nie opierał się tylko na woli Klienta, ale był poprzedzony dokładną analizą stanu sprawy. W praktyce najczęściej, Radcowie Prawni oraz Adwokaci składający Pozwy w imieniu i na rzecz Frankowiczów formułują dwa rodzaje żądań tj.
1. Odfrankowanie – to potoczny termin, który odnosi się do procesu, w którym umowa kredytowa zawarta we franku szwajcarskim, zostaje przeliczona na walutę krajową tj. złotówkę. Umowa trwa zatem nadal, nie zmieniają się jej inne ogólne warunki na jakich kredyt został udzielony.
Co to oznacza w praktyce dla kredytobiorcy:
a) pomimo przewalutowania, w dalszym ciągu obowiązywać będzie „frankowe” tj. korzystniejsze w stosunku do kredytów w PLN oprocentowanie kredytu;
b) brak ryzyka związanego z negatywnymi zmianami kursu CHF/PLN;
c) możliwość odzyskania części środków finansowych wpłaconych na rzecz banku.
Co więcej, Frankowicze którzy spłacili już częściowo (bądź w całości) zobowiązanie na rzecz banku dzięki przewalutowaniu kredytu mają możliwość odzyskania części środków finansowych wpłaconych na rzecz banku.
2) Unieważnienie umowy frankowej – polega natomiast na podjęciu próby, by w drodze postępowania sądowego, uznać zawartą umowę za nieważną/niebyłą. W praktyce wywołuje to efekt, jakby umowa nie została zawarta i nigdy nie funkcjonowała w obrocie gospodarczym. Z uwagi na fakt, że stosunek obligacyjny przestaje istnieć, powstaje obowiązek dokonania wzajemnych rozliczeń pomiędzy kredytobiorcą, a bankiem. Wzajemne rozliczenie może odbyć się z zastosowaniem teorii salda (korzystniejsza dla banku, krytykowana w orzecznictwie i doktrynie) bądź z zastosowaniem teorii dwóch kondykcji (powszechniejsza, korzystniejsza dla frankowiczów).
Zgodnie z powyższą teorią Kredytobiorca oraz bank zobowiązani są do wzajemnego zwrotu wszystkiego co otrzymały od drugiej strony. Kredytobiorca więc, co prawda ma obowiązek zwrotu otrzymanej kwoty kredytu, ale w zamian ma prawo do żądania nadpłaconej kwoty. Rozwiązanie to zatem, wydaje się atrakcyjniejsze od przewalutowania, jednak definitywne stwierdzenie co będzie korzystniejsze w sytuacji danego Kredytobiorcy wymaga kompleksowej i rzetelnej analizy danej sprawy przeprowadzonej przez Radcę Prawnego lub Adwokata specjalizującego się w kredytach frankowych.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy radcy prawnego lub adwokata w sprawach frankowych?
1. Specjalizacja: Prawnicy specjalizujący się w sprawach frankowych znają te rodzaje kredytów oraz nadużycia popełniane przez banki. Analiza umowy przez prawnika pozwoli wyznaczyć odpowiednią strategię działania w celu skutecznego dochodzenia roszczenia.
2. Różnorodność rozwiązań: Unieważnienie umowy czy przewalutowanie to niejedyne opcje, z których może skorzystać Klient naszej Kancelarii, w celu poprawy swojej sytuacji ekonomicznej
3. Negocjacje: W niektórych przypadkach negocjacje z instytucją finansową mogą prowadzić do zadowalającego rozwiązania. Doświadczenie, silna argumentacja i rzetelna analiza zawartej umowy kredytowe mają kluczowe znaczenie, dla ostatecznego wyniku prowadzonych rozmów.
4. Reprezentacja sądowa: Zgodnie z obowiązującym prawem, jedynie Radcowie Prawni oraz Adwokaci posiadają legitymacją do reprezentowania Klienta w toku postępowania sądowego.
5. Ochrona praw i interesów: Prawnicy zawsze działają w interesie klienta, dbając o jego prawa i interesy zarówno w kontaktach z bankiem, jak i z innymi instytucjami. Radcowie Prawni oraz Adwokaci związani są tajemnicą zawodową, co w połączeniu z posiadanym doświadczeniem i kwalifikacjami, gwarantuje najwyższą jakość podejmowanych działań, jednocześnie chroniąc prawa i prywatność Klientów.