Otrzymanie wezwania na rozprawę to dla wielu osób bardzo stresujący moment. Poniżej prezentujemy kilka uwag, które pozwolą na przygotowanie się do wizyty na Sali sądowej. Uczestnictwo w rozprawie sądowej będzie dzięki czemu nieco mniej stresujące.
- Przede wszystkim, należy zadbać o odpowiedni strój. Odpowiedni, znaczy schludny, elegancki i nie prowokujący. Togi z różnymi kolorami żabotów (niebieskim, zielonym , czerwonym czy fioletowym) noszą przedstawiciele zawodów prawniczych odpowiednio Radcowie Prawni, Adwokaci, Prokuratorzy i Sędziowie. Inni pełnomocnicy stron jak również aplikanci adwokaccy i radcowscy nie ubierają tóg ani żabotów.
- Termin wyznaczony przez Sąd, to termin, na który muszą stawić się wszystkie powiadomione osoby, spóźnienia i nieobecności mogą spowodować, że inne sprawy tego dnia zostaną opóźnione.
- Bezwzględnie zakazane jest wstawianie się- czyli udanie na rozprawę pod wpływem alkoholu! Osoby znajdujące się pod wpływem jakichkolwiek używek mogą być wykluczone z udziału w rozprawie.
- Zakazane jest również posiadanie broni, amunicji, a także środków wybuchowych i innych materiałów niebezpiecznych.
- Należy zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty oraz okazać taki dokument na wezwanie sądu.
- Należy oczekiwać pod salą wskazaną w wezwaniu na tzw. wywołanie sprawy.
- Po wejściu na salę po prawej stronie składu orzekającego siadają:- Pokrzywdzony, oskarżyciel posiłkowy
– Prokurator
– Wnioskodawca
– Powód
– Pełnomocnicy: radcy prawni, adwokaci - Po wejściu na salę sądową po lewej stronie składu orzekającego siadają:- Oskarżony (również z asystującą policją)
– Obwiniony
– Pozwany
– Uczestnicy postępowania
– Obrońcy, pełnomocnicy: radcy prawni, adwokaci - Przewodniczący sprawdzi, kto ze świadków stawił się na termin a potem zostaną oni poproszeni o opuszczenie Sali. Zasadą jest, że świadkowie wchodzą składać zeznania pojedynczo, tak by żaden z nich nie słyszał zeznań innego świadka.
- Obecna na Sali może być również publiczność, ale tylko w sprawach, w których nie jest wyłączona jawność.
- Strony, świadkowie zwracają się tylko do Sądu, rozpoczynając swoją wypowiedź od: „Wysoki Sądzie”, „Proszę Sądu”. Nie zwracamy się bezpośrednio do strony przeciwnej czy radcy prawnego/ adwokata.
- Zawsze zwracając się do sądu bądź odpowiadając na pytania sądu: Wstajemy. Należy pamiętać również, że określony rodzaj postępowania posiada sobie właściwą procedurę.
- W zależności od naszej roli w postępowaniu, będziemy mieć prawo zabierania głosu w innych sytuacjach. Jeżeli jesteśmy strona postępowania, w określonych sytuacjach przysługuje nam również prawo do zadawania pytań oraz ustosunkowywania się do wypowiedzi strony przeciwnej. To bardzo ważne prawo i warto z niego we właściwy sposób korzystać.
Powyższe zasady to tylko zbiór najważniejszych reguł wynikających z wymogów formalnych czy zwyczajowego „procesowego savoir-vivre”. Posiadając wsparcie w postaci profesjonalnego pełnomocnika w osobie radcy prawnego lub adwokata już przed samym postępowaniem zostaną Państwo szczegółowo poinformowani o wszystkich kwestiach formalnych z tym postępowaniem związanych. Dobre przygotowanie do rozprawy (nie tylko pod kontem merytorycznym tj. związanym z samą sprawą) pozwoli zminimalizować stres, a przy tym w sposób bardziej efektywny bronić swojego stanowiska.