Proces skutecznego dochodzenia szkody, a także ewentualnej rekompensaty w postaci zadośćuczynienia składa się z kilku etapów i zakres działań, które należy podjąć w każdym z nich zawsze musi być skorelowany z danym stanem faktycznym.
Czytaj również:
Zaniechanie bądź podjęcie niewłaściwych działań zarówno w stadium polubownym sporu jak również na etapie sądowym może doprowadzić do:
- uzyskania jedynie niewielkiego ułamku posiadanego roszczenia i utratę możliwości dochodzenia pozostałej części roszczenia, jak również innych roszczeń związanych z danym zdarzeniem,
- nie uzyskaniu w ogóle ochrony prawnej dla posiadanego roszczenia,
- konieczność uiszczenia kosztów sądowych oraz kosztów zastępstwa procesowego strony przeciwnej.
Nie jest oczywiście prawdą, że skorzystanie z pomocy radcy prawnego lub adwokata automatycznie będzie równoznaczne z korzystnym rozstrzygnięciem sporu, ale doświadczony w tej materii prawnik:
- ustali czy rzeczywiście przysługuje Klientowi przysługuje roszczenie i jeśli tak to wobec, jakiego podmiotu
- oszacuje wysokość roszczenia (w tym wysokość zadośćuczynienia, któremu w odróżnieniu od odszkodowania ma charakter bardziej uznaniowy)
- ustali wszystkie niezbędne elementy stanu faktycznego istotne z punktu widzenia zarówno istnienia jak i wysokości roszczenia, a także pomoże zgromadzić materiał dowodowy celem ich udowodnienia
- będzie zastępował Mocodawcę w fazie polubownego załatwienia sporu (bardzo istotne w sporach, gdy jedną ze stron jest ubezpieczyciel)
- będzie pełnomocnikiem procesowym i będzie reprezentował poszkodowanego przed sądem (radca prawny, adwokat)
Zgodnie z art. 87§1 Kodeksu Postępowania Cywilnego pełnomocnikiem procesowym w postępowaniu cywilnym może być radca prawny lub adwokat.
W katalogu tym nie ma jednak pracowników tzw. Kancelarii Odszkodowawczych, Biur Prawnych czy innych tego typu instytucji.
Dlaczego to takie istotne?
Ponieważ w przypadku gdy powierzenia takiemu podmiotowi prowadzenie zlecenia i nie zweryfikowania czy w danym zespole jest radca prawy lub adwokat (imię, nazwisko nr wpisu) oraz nie udzielenia mu stosownego pełnomocnictwa, Poszkodowani realnie ograniczają sobie możliwość dochodzenia roszczenia w drodze postępowania cywilnego.
Sprawy tego rodzaju, o ile w ogóle są uwzględniane przez ubezpieczyciela, kończą się na etapie wewnętrznego procesu likwidacyjnego., czyli de facto ograniczają się do kwoty zaproponowanej przez Ubezpieczyciela. Nie zawsze jest to oczywiście złe rozwiązanie, jednak ograniczanie się jedynie do uznaniowości Ubezpieczyciela, z uwagi na reprezentację przez pełnomocnika nie posiadającego uprawnień do występowania przed sądami, z pewnością jest argumentem za rozważeniem ze skorzystania z pomocy prawnej świadczonej przez profesjonalistę (radca prawny, adwokat).
Pomoc prawna, radcy prawnego lub adwokata, nie ogranicza się tylko do dochodzenia szkód na osobie (kancelaria prowadzi również sprawy z zakresu naprawienia szkód na mieniu). Z uwagi na długość i charakter wpisu poniżej ograniczono się jedynie do przykładowego katalogu zdarzeń, które wiążą się z ryzykiem szkody na osobie tj.
Błędy medyczne
W doktrynie przyjmuje się, iż błąd medyczny jest wynikiem działania (bądź zaniechania) osoby wykonującej zawód medyczny w sposób niezgodny z zasadami wiedzy i praktyki, a także bez należytej staranności czy z przekroczeniem swoich kompetencji. Aby jednak powyższe stwierdzić radcy prawny lub adwokat powinien przeanalizować dokumentację medyczną oraz ustalić stan faktyczny. W oparciu o tą wiedzę, należy zweryfikować czy zaszły przesłanki uzasadniające zakwalifikowanie danego zachowania bądź zaniechania jako błędu medycznego.
Następnie, po ustaleniu związku przyczynowego pomiędzy szkodą, a działaniem (zaniechaniem) medyka, należy ustalić jej wysokość. Inaczej proces ten będzie przebiegał w przypadku odszkodowania czy renty, a inaczej w przypadku zadośćuczynienia. Niezbędne jest także właściwe ustalenie katalogu osób odpowiedzialnych za doznaną krzywdę i tak np. w przypadku błędów medycznych może być to zarówno odpowiedzialność deliktowa operatora, jak również odpowiedzialność kontraktowa konkretnej placówki medycznej.
Precyzja w tym zakresie, pozwoli nie tylko ograniczyć koszty związane z dochodzeniem roszczenia, ale również skrócić czas samego postępowania.
Kancelaria posiada również doświadczenie w zakresie dochodzenia roszczeń na rzecz najbliższych osoby poszkodowanej w skutek błędu medycznego (np. zadośćuczynienie za krzywdę spowodowaną zerwaniem więzi rodzinnych).
Wypadki komunikacyjne
Poszkodowany w skutek wypadku komunikacyjnym może samodzielnie lub z pomocą radcy prawnego czy adwokata, dochodzić roszczeń z tytułu odszkodowania, zadośćuczynienia czy renty uzupełniającej.
Odszkodowanie co do zasady obejmuje koszty, które poszkodowany poniósł tytułu m.in. procesu leczenia i rehabilitacji, przystosowania nieruchomości, sprawowanej opieki czy zniszczonego w skutek wypadku mienia. W sytuacji gdy z powodu wypadku komunikacyjnego doszło do utraty częściowej lub całkowitej zdolności do pracy, poszkodowany może dochodzić wypłaty renty uzupełniającej w kwocie odpowiadającej spadkowi dochodów na skutek zdarzenia. Ponadto, w imieniu Klientów dochodzimy roszczeń o przyznanie stałej renty z tytułu zwiększonych potrzeb. Dotyczy to stanów faktycznych, w których uzasadniony wzrost wydatków pozostaje w związku przyczynowym z wypadkiem komunikacyjnym
Szkody powstałe w wyniku przestępstwa
Co do zasady roszczenia z tytułu naprawienia szkody rozpatrywane są w postępowaniu cywilnym,. Wyjątkiem są sytuacje gdy szkoda powstała na skutek popełnienia przestępstwa, a przy tym postępowanie karne jest w toku i nie wszczęto odrębnego postępowania cywilnego, istnieje możliwość dochodzenia naprawienia szkody w postępowaniu karnym. Regulacja z art. 46 KK uprawnia sąd karny do fakultatywnego orzeczenie o obowiązku naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną w skutek przestępstwa krzywdę. W przypadku jednak gdy taki wniosek złoży w toku postępowania pokrzywdzony (bądź w jego imieniu radca prawny lub adwokat), sąd ma obowiązek jego rozpatrzenia i wydania w tym przedmiocie rozstrzygnięcia. Zgodnie z treścią art. 49 kodeksu karnego, pokrzywdzonym jest osoba fizyczna lub prawna, której dobro zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone w wyniku przestępstwa. Należy jednak zauważyć, iż wykładnia literalna przepisu, jak również orzecznictwo Sądu Najwyższego wskazują, iż instytucja wyrażona w art. 46 kodeksu karnego odnosi się „jedynie do rozmiaru rzeczywistej szkody wynikłej bezpośrednio z przestępstwa i nie obejmuje odsetek stanowiących element szkody wynikły z następstw czynu sprawcy”. Stąd też, w zależności od konkretnego przypadku, do usunięcia szkody oraz wszelkich jej dalszych następstw konieczne może być wytoczenie powództwa na drodze cywilnej.
W praktyce często zdarza się tak, że sądy często uwzględniają złożone wnioski jednak kwota zasądzona na rzecz pokrzywdzonych stanowi jedynie niewielką część tego co można uzyskać w postępowaniu cywilnym. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z art. 11 kpc, w procesie cywilnym sąd związane ustaleniami prawomocnego wyroku skazującego (oczywiście dotyczy to jedynie przestępstw, nie wykroczeń). To zdecydowanie ułatwia sam proces udowadniania samej słuszności roszczenia i w praktyce w wielu przypadkach dotyczy jedynie jego wysokości.
Co prawda wprowadzenie przez ustawodawcę zasady prejudykatu, nie oznacza, iż sprawca nie może podnosić, kontrargumentów czy zarzutów w postaci przedawnienia, przyczynienia się itp. Skorzystanie z pomocy radcy prawnego lub adwokata na tym etapie, ułatwi przygotowanie właściwej strategii procesowej, a także ułatwi ustalenie odpowiedniej i co najważniejsze realnej wielkości roszczenia.
Ochrony dóbr osobistych
Zgodnie z art. 24 Kodeksu Cywilnego, ten czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać żeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków; w szczególności złożyła oświadczenie o odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie.
Na zasadach przewidzianych w kodeksie poszkodowany może również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej, na wskazany cel społeczny.
Ponadto, jeżeli w skutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych.
W toku procesu powód musi wykazać, że fakt zagrożenia naruszenia przysługującego mu dobra osobistego. Istotnym jest, że zachowania zagrażające naruszeniem dobra osobistego zostały objęte domniemaniem bezprawności, co oznacza, że to pozwany w toku ewentualnego postępowania musi wykazać istnienie przesłanki eskulpacyjnej, w postaci braku bezprawności.
Radcowie Prawni oraz Adwokaci tworzący Kancelarię w swojej praktyce zawodowej reprezentują zarówno stronę powodową, jak i pozwaną w postępowaniach o naruszenie dóbr osobistych.
Wypadki przy pracy
Za wypadek przy pracy uznaje się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną wywołujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. Za wypadki traktowanie na równi przez ustawodawcę z wypadki przy pracy uważa się wypadki:
- w trakcie podróży służbowej w okolicznościach innych niż związanych z pracą, chyba że zdarzenie zostało spowodowane postępowaniem pracownika, które nie pozostaje w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań;
- podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony;
- przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe.
Wystąpienie zdarzenia, które można zakwalifikować jako wypadek przy pracy wiąże się z powstaniem szeregu obowiązków po stronie pracodawcy (m.in. udzielenim pomocy, ustaleniem przyczyn etc.). Osobie poszkodowanej natomiast, w zależności od konkretnego stanu faktycznego, mogą przysługiwać roszczenia obejmujące:
- zasiłek chorobowy
- świadczenie rehabilitacyjne
- zasiłek wyrównawczy
- jednorazowe odszkodowanie
- jednorazowe odszkodowanie dla rodziny poszkodowanego
- renta z tytułu niezdolności do pracy
- renta szkoleniowa
- renta rodzinna
- dodatek do renty rodzinnej
- dodatek pielęgnacyjny
Kontakt z radcą prawnym lub adwokatem z pewnością ułatwi doprecyzowanie jakie świadczenia, w konkretnej sprawie, przysługują poszkodowanemu, a przy tym doświadczony prawnik pomoże skompletować dokumentację i materiał dowodowy do skutecznego dochodzenia roszczenia.
Odpowiedzialności kontraktowa – z tytułu zawartej umowy
Dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi (art. 471 Kodeksu Cywilnego)
w zestawieniu z
Dłużnik obowiązany jest do staranności ogólnie wymaganej w stosunkach danego rodzaju (należyta staranność). Należytą staranność dłużnika, w zakresie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej określa się przy uwzględnieniu zawodowego charakteru tej działalności.(art. 355 Kodeksu Cywilnego)
Pozwala określić generalne zasady odpowiedzialności kontraktowej czyli innymi słowy odpowiedzialności mającej źródło w niewykonaniu bądź nienależytym wykonaniu zobowiązania z zawartej umowy.
Powyższe może dotyczyć oczywiście relacji B2B (tj. pomiędzy przedsiębiorcami), ale również na linii przedsiębiorca konsument. Uprawnienie wierzyciela w pierwszej kolejności dotyczy żądania wykonania zobowiązania, a w dalszej kolejności naprawienia szkody poprzez przywrócenie do stanu poprzedniego lub zapłatę odszkodowania.
W praktyce zawodowej, często spotykamy się z sytuacjami (np. przy błędach medycznych) gdzie dochodzi do zbiegu reżimu odpowiedzialności kontraktowej z odpowiedzialnością z tytułu deliktu. W zależności od konkretnego stanu faktycznego, doświadczony radca prawny lub adwokat wskaże Klientowi, która droga dochodzenia roszczenia w jego sytuacji będzie korzystniejsza. Wybór właściwego reżimu odpowiedzialności jest niezwykle istotny, gdyż wstępując w spór trzeba wykazać i udowodnić istnienie przesłanek właściwych dla danego rodzaju odpowiedzialności.
Zapraszamy wszystkie osoby poszkodowane lub ich najbliższych do kontaktu z naszą kancelarią, gdzie po przeanalizowaniu stanu faktycznego zaproponujemy konkretne rozwiązanie prawne co do skutecznego i pełnego naprawienia szkody