Obrona w sprawach karnych to jedna z gałęzi naszej działalności. W tego typu sprawach od Radcy Prawnego czy Adwokata wymagane jest maksymalne skupienie i zaangażowanie.
Art. 42 ust. 2 Konstytucji:
„Każdy przeciw komu prowadzone jest postępowanie karne, ma prawo do obrony we wszystkich stadiach postępowania. Może on w szczególności wybrać obrońcę lub na zasadach określonych w ustawie korzystać z obrońcy z urzędu”
Art. 6 Kodeksu Postępowania Karnego:
„Oskarżonemu przysługuje prawo do obrony, w tym prawo do korzystania z pomocy obrońcy, o czym należy go pouczyć.”
Art. 82 Kodeksu Postępowania Karnego:
„Obrońcą może być jedynie osoba uprawniona do obrony według przepisów o ustroju adwokatury lub ustawy o radcach prawnych”
Sprawy z zakresu prawa karnego, z uwagi na ich rangę oraz doniosłe znaczenie dla sytuacji życiowej uczestników, wymagają oprócz wiedzy i doświadczenia, zaangażowania i indywidualnego podejścia. Prawnik musi mieć świadomość, że rozstrzygnięcie w sposób bezpośredni może mieć wpływ na jedną z najważniejszych wartości jaką jest wolność człowieka. Przyjęcie błędnej strategii procesowej, nieumiejętne jej realizowanie, opieszałość czy źle ukierunkowana aktywność mogą mieć poważne konsekwencje dla reprezentowanego Klienta. Każda powierzona sprawa wymaga racjonalnej oceny stanu faktycznego, materiału dowodowego, a także postawionych zarzutów i zbudowania na tej podstawie dalszej koncepcji procesu, a także oczekiwań co do rozstrzygnięcia. Uproszczając przyjmuje się, że najważniejszym zadaniem Radcy Prawnego czy Adwokata, będącego obrońcą w sprawie karnej jest, niezależnie od stanu faktycznego sprawy i charakteru czynu, podejmowanie działań na korzyść Klienta.
Obrońca ma nie oceniać, nie wydawać wyroków, a „tylko” i „aż” rzetelnie i konsekwentnie realizować prawo do obrony, czuwając nad prawidłowym przebiegiem postępowania i ochroną praw Klienta na każdym jego etapie.
Prawnik zajmujący się prawem karnym musi zdawać sobie sprawę, że obrona nie ogranicza się jedynie do zapewnienia jak najkorzystniejszego rozstrzygnięcia w sprawie karnej, ale również do ochrony praw w związku z całym szeroko pojętym procesem dochodzenia sprawiedliwości i wymierzania kary.
Specyfika postępowania karnego powoduje, że Radca Prawny czy Adwokat musi podejmować właściwe czynności, we właściwym czasie. Ustanowienie obrońcy to przekazanie mu uprawnienia i obowiązku do działania w całym postępowaniu karnym, a nie tylko w jego kulminacyjnej części – na sali sądowej. Ustawodawca, świadomy jak ważne dla rzetelnego procesu jest pełne realizowanie prawa do obrony dał temu wyraz w art. 245§1 Kodeksu Postępowania Karnego:
„Zatrzymanemu na jego żądanie należy niezwłocznie umożliwić nawiązanie w dostępnej formie kontaktu z adwokatem lub radcą prawnym, a także bezpośrednią z nimi rozmowę; w wyjątkowych wypadkach, uzasadnionych szczególnymi okolicznościami, zatrzymujący może zastrzec, że będzie przy niej obecny”.
Powyższe znajduje potwierdzenie w orzeczeniach Trybunału Konstytucyjnego, a także Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, gdzie słusznie akcentuje się, że informacje uzyskane już we wstępnym stadium postępowania, mogą mieć zasadniczy wpływ na jego przebieg i w efekcie na końcowe rozstrzygnięcie. Na etapie postępowania przygotowawczego, w celu zgromadzenia materiału dowodowego, organy ścigania dokonują wielu czynności jak, np. przesłuchanie świadków, dokonanie oględzin, występowanie o opinie biegłych, etc. Część z tych czynności ma charakter niepowtarzalny i przeprowadzana jest jednokrotnie właśnie na etapie postępowania przygotowawczego. Udział profesjonalisty w osobie Radcy czy Adwokata pozwala już wówczas mieć nadzór nad sprawą i rzetelnym zgromadzeniem materiału dowodowego. Nie do przecenienia jest stały kontakt prawnika z organami ścigania, aktywny udział Radcy Prawnego czy Adwokata w przesłuchaniach, składanie wniosków o przeprowadzenie czynności i przede wszystkim wskazywanie widocznych już na tym etapie uchybień. Należy pamiętać, że samo przedstawienie zarzutów nie musi implikować złożeniem aktu oskarżenia. W sytuacji natomiast winy ewidentnej, gdzie Oskarżony przyznał się do popełnienia danego czynu, zadaniem obrońcy jest poinformowanie Klienta o potencjalnych korzyściach związanych z zawarciem na tym etapie porozumienia, w stosunku do prognozy kary po przeprowadzeniu rozprawy głównej.
Sprawy karne Włocławek – zobacz dokładnie, w czym możemy pomóc.
Równolegle, prawnik-karnista zobowiązany jest do podejmowania działań wiążących się, może nie tyle stricte z samym rozstrzygnięciem, co z bieżącą sytuacją Podejrzanego/Oskarżonego.
Jeżeli w toku postępowania zastosowano środek zapobiegawczy czyli, np. tymczasowe aresztowanie, każdorazowo profesjonalista (Radca Prawny lub Adwokat) powinien ocenić zasadność jego użycia. Praktyka pokazuje, że pomimo istnienia konkretnego katalogu przypadków, w których zabezpieczenie to winno być zastosowane, często instytucja ta jest nadużywana. Tymczasowe aresztowanie, co do zasady, nie powinno przekraczać trzech miesięcy, jednak nie są rzadkością wnioski prokuratury o jego dalsze przedłużanie. W takiej sytuacji niezbędna jest skrupulatna analiza stanu faktycznego przez profesjonalistę (Radcę Prawnego lub Adwokata) i weryfikacja czy rzeczywiście są przesłanki do dalszego przedłużenia aresztu. Bardzo istotnym jest także zapewnienie Oskarżonemu możliwości kontaktu z najbliższymi przez uzyskanie zgody na widzenia i kontakty telefoniczne.
Oprócz działań w charakterze obrońcy, Prawnicy związani z Kancelarią (Radcowie Prawni i Adwokaci) działają, w imieniu i na rzecz Klientów, jako pełnomocnicy w procesach karnych i karnoskarbowych. W toku współpracy dokładamy najwyższej staranności, by zagwarantować Mandantom, jak najpełniejszą prawnokarną ochronę naruszonych dóbr. Na etapie konsultacji prawnej, po analizie stanu faktycznego, informujemy o instytucjach prawa karnego oraz cywilnego, które w danym przypadku mogą znaleźć zastosowanie. Po dokonaniu kwalifikacji prawnej przestępnego czynu, w zależności od jego charakteru, podejmujemy działania związane z zainaugurowaniem procesu karnego, uczestniczymy w postępowaniu przygotowawczym, rozpoznawczym i ewentualnym odwoławczym. Gdy w danym stanie faktycznym jest to możliwe i zasadne z punktu widzenia obranej strategii procesowej, już w postępowaniu karnym równolegle oprócz penalizacji zabronionego czynu dochodzimy naprawienia szkody.
Prawnicy tworzący naszą Kancelarię, działając jako obrońcy oraz pełnomocnicy w postępowaniu karnym świadczą pomoc prawną m. in w zakresie:
- kontaktu z zatrzymanym (ustalenie podstawy zatrzymania, kontrola zażaleniowa);
- działalności w postępowaniu przygotowawczym (inicjowanie, nadzór oraz udział w czynnościach);
- działalności w związku z zastosowaniem i przedłużaniem tymczasowego aresztowania (jak również innych środków zapobiegawczych);
- sporządzaniu prywatnych i subsydiarnych aktów oskarżenia, apelacji od wyroków, zażaleń oraz innych pism procesowych;
- inicjowania oraz udziału w postępowaniach mediacyjnych;
- kontroli oraz odpowiedzi na akt oskarżenia;
- udziału jako obrońca i pełnomocnik w postępowaniu przed sądem I instancji;
- udziału jako obrońca i pełnomocnik w postępowaniu apelacyjnym;
- inicjowania kontroli orzeczenia z wykorzystaniem nadzwyczajnych środków zaskarżenia.
W sprawach nagłych, w szczególności w sytuacji zatrzymania, tymczasowego aresztowania, upływu terminu do wniesienia środka odwoławczego kontakt z Radcą Prawnym z Włocławka Rafałem Zielińskim możliwy jest poza standardowymi godzinami pracy Kancelarii pod numerem telefonu 535 666 450.