W swojej praktyce reprezentujemy w sprawach cywilnych i karnych związanych z tzw. błędami medycznymi zarówno pacjentów, jak i personel medyczny. Postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania w tym temacie.
Czym jest błąd medyczny?
W przeciwieństwie do zdarzenia medycznego, błąd medyczny nie posiada definicji legalnej. Funkcjonująca definicja jest niejako wypadkową przepisów z kilku aktów prawnych, normujących obowiązki lekarzy przy wykonywaniu zawodu, prawa pacjenta w związku z otrzymywaniem świadczeń zdrowotnych oraz regulacji z zakresu odpowiedzialności odszkodowawczej.
Sprawdź, jakie są podstawowe różnice pomiędzy błędem medycznym a zdarzeniem medycznym w innym z naszych wpisów.
Błąd medyczny – odszkodowania. Sprawdź zakres naszej działalności.
W Ustawie z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (art. 4) wskazano, że lekarz ma obowiązek wykonywać zawód:
- zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej,
- dostępnymi mu metodami i środkami zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób,
- zgodnie z zasadami etyki zawodowej,
- z należytą starannością.
Zgodnie z Ustawą z dnia 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (art. 6 i 8) pacjent ma prawo do świadczeń zdrowotnych:
- odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej,
- udzielanych z należytą starannością,
- w warunkach odpowiadających określonym wymaganiom fachowym i sanitarnym,
- przez osoby wykonujące zawód medyczny kierując się zasadami etyki zawodowej.
Nie każde jednak uchybienie tym zasadom będzie błędem medycznym, ponieważ dodatkowo:
- u pacjenta muszą wystąpić negatywne skutki dla zdrowia lub życia (szkoda);
- pomiędzy zachowaniem (bądź zaniechaniem), a szkodą musi istnieć związek przyczynowo skutkowy.
Błędem medycznym będzie więc takie działanie (bądź zaniechanie),w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, które jest niezgodne z aktualną wiedzą i praktyką medyczną oraz należytą starannością, a przy tym spowodowało negatywne skutki dla zdrowia lub życia pacjenta.
Jakie są rodzaje błędów medycznych?
W doktrynie można spotkać się z różnym sposobem klasyfikowania błędów medycznych. Najczęściej wskazuje się na następujące grupy:
- błąd medyczny co do diagnozy – polegający na nierozpoznaniu bądź niewłaściwym rozpoznaniu jednostki chorobowej Pacjenta,
- błąd medyczny co do terapii – polegający na wyborze niewłaściwego leczenia (często błędy te są konsekwencją wcześniej popełnionego błędu diagnostycznego),
- błąd medyczny co do rokowania – polegający na dokonaniu niewłaściwej prognozy co do przebiegu danego schorzenia w przyszłości,
- zakażenia – powstałe w wyniku udzielania świadczeń zdrowotnych (najczęściej działań diagnostycznych i terapeutycznych związanych z naruszeniem ciągłości tkanek łącznych), w skutek niedbalstwa personelu medycznego lub podmiotu leczniczego jako jednostki.
Grupą uchybień, którą należy rozróżnić od klasycznych błędów medycznych, a z którymi często spotykamy się w prowadzonej praktyce, są błędy organizacyjne podmiotu leczniczego. Mowa tu zaniedbaniach i nieprawidłowościach w zarządzaniu działalnością podmiotu leczniczego, w sposób stwarzający rzeczywiste i realne zagrożenia dla życia i zdrowia pacjentów. Celem przykładu można wskazać tu uchybienia związane z utrzymywaniem w należytym stanie wyposażenia, uchybienia sanitarne, zatrudnianie osób bez właściwych kwalifikacji etc.
Czym różni się błąd medyczny od błędu lekarskiego (błędu w sztuce lekarskiej)?
Błąd lekarski jest błędem wynikającym ściśle z działań (bądź zaniechań) lekarza wbrew przyjętym zasadom wiedzy i sztuki lekarskiej. Błąd medyczny natomiast jest przedmiotowo szerszy, ponieważ zawierają się w nim również uchybienia dokonane przez inny personel medyczny jak, np. pielęgniarki, fizjoterapeuci, ratownicy medyczni.
Nasza Kancelaria Prawna z Włocławka prowadzi zlecenia w tym obszarze. Zapraszamy do kontaktu.